LifeStyle

Cei mai bine plătiți jucători de tenis din 2024

De când a devenit profesionist în 2003, Novak Djokovic a acumulat un record de 24 de titluri de Grand Slam la simplu, afirmându-și drept cel mai bun tenis din toate timpurile. Dar, indiferent câte titluri a câștigat, nu s-a clasat niciodată mai sus decât locul 2 pe lista celor mai bine plătiți jucători din acest sport – până la retragerea lui Roger Federer în 2022. Anul următor, Djokovic a ocupat în sfârșit primul loc, cu un total de 38,4 dolari. milioane în câștiguri în teren și estimate în afara terenului. După cum sa dovedit, domnia sa a durat exact un an. Următorul mare rival al superstarului sârb în vârstă de 37 de ani, Carlos Alcaraz, din Spania, în vârstă de 21 de ani, a urcat pe locul 1 în acest an, cu o valoare estimată la 42,3 milioane de dolari înainte de taxe și comisioane de agenți în ultimele 12 luni, datând din 2023. US Open. Djokovic, care a căzut în fața lui Alcaraz în ultimele două finale de la Wimbledon, dar s-a răzbunat în meciul pentru medalia de aur de la Jocurile Olimpice de la Paris, este din nou pe locul 2 cu 37,2 milioane de dolari și este încă lider cu 12,2 milioane de dolari în premii în bani. Cu toate acestea, cei din tenis, cred acum cu fermitate că Alcaraz are avantaj în afara terenului, cu o valoare estimată la 32 de milioane de dolari provenind din susținerile sale (inclusiv Nike, Rolex și BMW), precum și un program plin de apariții și expoziții despre care se crede că plătiți-i 1 milion de dolari – sau chiar 2 milioane de dolari – doar pentru că a apărut.

În total, cei mai bine plătiți 10 jucători de tenis au câștigat aproximativ 246 de milioane de dolari în ultimele 12 luni. Este cu mult peste recordul de 343 de milioane de dolari din 2020 – când Federer, acum pensionat, și Serena Williams, au reprezentat 142 de milioane de dolari între ei – dar totalul reprezintă o creștere cu 26% față de 196 de milioane de dolari din 2023. Într-un alt semn promițător pentru stadiul tenisului, vârsta medie a primilor 10 din acest an este de 26 de ani, doar Djokovic și Rafael Nadal, în vârstă de 38 de ani (nr. 6, 23,3 milioane de dolari), în afara celor 20 de ani. (În schimb, vârsta medie a listei din 2020 a fost de doar un fir de păr sub 30 de ani.) Și patru femei sunt printre primele 10 – în scădere ușor față de cinci în 2023, dar un alt memento că tenisul este singurul sport profesionist major în care atleții și atleții sunt pe un nivel financiar comparabil. Nimeni nu se apropie încă de stratosfera financiară a lui Federer, care a fost cel mai mare câștigător al sportului din 2007 până la pensionare și încă strângea aproximativ 90 de milioane de dolari anual când a închis racheta. Dar cele 42,3 milioane de dolari ale lui Alcaraz sunt cel mai bun total al unui jucător care nu se numește Federer, Djokovic, Naomi Osaka sau Nadal în cei 17 ani în care Forbes a întocmit un clasament al câștigurilor din tenis. Și a strâns patru titluri de Grand Slam înainte de a împlini 22 de ani, ceea ce înseamnă că viitorul tenisului este deja aici.

1. Carlos Alcaraz - $42.3 milioane
Vârstă: 21 | Naționalitate: Spania
On-Court: $10.3 milioane | Off-Court: $32 milioane

Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz a urcat pe locul 1 în clasamentul celor mai bine plătiți jucători de tenis, cu câștiguri estimate de $42.3 milioane în ultimele 12 luni. Alcaraz a câștigat turneul de la U.S. Open în 2022 și a fost favorit la această competiție și în acest an. În afară de succesul pe teren, Alcaraz are sponsorizări cu Nike, Rolex și BMW, iar aparițiile sale la evenimente și expoziții îi aduc sume considerabile.

2. Novak Djokovic - $37.2 milioane
Vârstă: 37 | Naționalitate: Serbia
On-Court: $12.2 milioane | Off-Court: $25 milioane

Novak Djokovic

Djokovic a fost liderul ATP în 2023 și a câștigat medalia de aur la Olimpiada de la Paris. În ciuda căderii sale pe locul 2 în clasament, el rămâne lider în privința câștigurilor din premii. Djokovic are sponsorizări de la Asics, Head, Hublot și Lacoste și a lansat recent o linie de produse de hidratare cu sponsorul său Waterdrop.

3. Coco Gauff - $27.1 milioane
Vârstă: 20 | Naționalitate: SUA
On-Court: $7.1 milioane | Off-Court: $20 milioane

Coco Gauff
Coco Gauff a câștigat titlul la U.S. Open în 2023 și a adăugat și un titlu de dublu la Open-ul francez. Gauff are parteneriate de lungă durată cu branduri precum Carol’s Daughter și American Eagle și a fost portar al echipei SUA la ceremonia de deschidere a Olimpiadei de la Paris.

4. Iga Swiatek - $26.7 milioane
Vârstă: 23 | Naționalitate: Polonia
On-Court: $11.7 milioane | Off-Court: $15 milioane

Iga Swiatek
Swiatek a câștigat Roland Garros pentru a patra oară și a obținut o medalie de bronz la Olimpiada de la Paris. Deși a exprimat îngrijorări cu privire la programul încărcat al turneelor, ea continuă să fie bine remunerată, având sponsorizări cu Lego și Lancôme.

5. Jannik Sinner - $26.6 milioane
Vârstă: 23 | Naționalitate: Italia
On-Court: $11.6 milioane | Off-Court: $15 milioane

Jannik Sinner
Sinner a câștigat Australian Open și a fost pe primul loc în clasamentul mondial. Deși a avut parte de o serie de probleme de sănătate, el continuă să fie un favorit în competiții și are sponsorizări cu Gucci și Lavazza.

6. Rafael Nadal - $23.3 milioane
Vârstă: 38 | Naționalitate: Spania
On-Court: $0.3 milioane | Off-Court: $23 milioane

Rafael Nadal
Nadal se apropie de finalul carierei sale, dar rămâne un favorit în privința sponsorizărilor, având parteneriate de lungă durată cu Kia și Infosys. El a fost recent implicat în campanii de promovare alături de Roger Federer pentru Louis Vuitton.

7. Daniil Medvedev - $20.3 milioane
Vârstă: 28 | Naționalitate: Rusia
On-Court: $7.3 milioane | Off-Court: $13 milioane

Daniil Medvedev
Medvedev a ajuns în finalele multor turnee majore și continuă să fie un jucător important pe circuit. Sponsorizările sale includ HyperX și EA Sports, iar el este implicat în organizarea de turnee de exibiție și în lumea eSports.

8. Naomi Osaka - $14.6 milioane
Vârstă: 26 | Naționalitate: Japonia
On-Court: $0.6 milioane | Off-Court: $14 milioane

Naomi Osaka

Osaka se confruntă cu dificultăți în revenirea pe teren după o pauză lungă, dar continuă să atragă sponsori datorită imaginii sale și a parteneriatelor cu Etsy și Maybelline.

9. Casper Ruud - $13.9 milioane
Vârstă: 25 | Naționalitate: Norvegia
On-Court: $3.9 milioane | Off-Court: $10 milioane

Casper Ruud
Ruud a câștigat turneul de la Geneva și a continuat să performeze bine, având parteneriate cu branduri precum Renault și Fleming watches.

10. Aryna Sabalenka - $13.7 milioane
Vârstă: 26 | Naționalitate: Belarus
On-Court: $6.7 milioane | Off-Court: $7 milioane

Aryna Sabalenka
Sabalenka a câștigat Australian Open și a revenit în forță la Cincinnati Open. Ea are sponsorizări recente cu Oakberry și Master & Dynamic.