Actualitate

Digest economic: principalele știri din 30 iulie

Instituțiile internaționale își ajustează prognozele, prețul petrolului reacționează la declarații politice, iar Moldova se confruntă cu noi provocări și oportunități. Mai jos — o sinteză a principalelor tendințe și evenimente care conturează agenda economică a zilei.

Principalele tendințe economice globale


Fondul Monetar Internațional (FMI) a revizuit în creștere prognoza de creștere economică pentru țările în curs de dezvoltare: de la 3,7 % la 4,1 % în anul 2025. Pentru China, prognoza a fost ajustată la 4,8 %. Cu toate acestea, persistă riscuri legate de incertitudinea politicii comerciale a SUA.

Creșterea globală a PIB-ului pentru anul 2025 este acum estimată la ≈ 3,0 %, iar pentru 2026 — ≈ 3,1 %.

FMI avertizează că o posibilă creștere a tarifelor comerciale ar putea reduce creșterea globală cu până la 0,2 puncte procentuale.

Piețele globale și politica comercială

Prețul petrolului și-a încetinit creșterea: Brent în jur de $71,8/baril, WTI — $69,3. Aceasta se datorează declarației președintelui Trump privind intenția de a impune tarife de 100 % țărilor care continuă să facă comerț cu Rusia, dacă nu se înregistrează progrese în următoarele 10–12 zile.

Indicii bursieri din SUA au scăzut după o serie de maxime istorice — investitorii așteaptă decizia Rezervei Federale privind rata dobânzii.

Economia Moldovei și a regiunii

Economia Moldovei este așteptată să crească cu doar 1,3 % în 2025, față de prognoza anterioară de 3 % — din cauza secetei, crizei energetice și impactului războiului din Ucraina.

Comisia Europeană invită investitorii să participe la Moldova Growth Plan (€1,9 miliarde) — în special în sectoarele IT, agricultură, logistică și energie verde.

Banca Mondială finalizează evaluarea sectorului financiar din Moldova și discută despre credite pentru agro-business și IMM-uri, inclusiv finanțare verde și emiterea de euroobligațiuni.

Alte evenimente importante

Hyundai Motor India urmează să publice rezultatele financiare pentru T1 2026 pe 30 iulie; se așteaptă o scădere a profitului din cauza reducerii vânzărilor și a presiunii asupra marjelor operaționale.

Acțiunile adidas au înregistrat o creștere de două cifre în al doilea trimestru al anului 2025 — venituri de €6 miliarde, profit operațional +58 % comparativ cu anul trecut. Creșterea veniturilor pe primul semestru — 14 %.

Vă place publicația? Distribuiți!

Ce cautam?