Această măsură este necesară pentru a evita supraîncărcarea sistemului energetic în contextul unui consum scăzut, transmite profit.ro.
Potrivit autorităților, capacitatea totală instalată a sistemelor fotovoltaice deținute de prosumatori depășește 2700 MW — mai mult decât cea a parcurilor solare comerciale. În același timp, producția acestor sisteme nu este controlată centralizat, iar surplusul de energie electrică este alimentat automat în rețea, ceea ce poate cauza dezechilibre în condiții de cerere redusă.
În cazul unui surplus de energie, autoritățile sunt pregătite, de asemenea, să reducă temporar capacitatea centralei nucleare de la Cernavodă cu 20–40%, să oprească unele hidrocentrale și termocentrale și să utilizeze baterii de stocare a energiei cu o capacitate totală de până la 400 MWh.
Cea mai critică perioadă este așteptată duminică între orele 11:00 și 16:00, când consumul ar putea scădea până la 2500 MW. Pentru coordonarea acțiunilor la nivel european va funcționa un grup special în cadrul ENTSO-E.